| | | |

Tworzymy europejską sieć niebieskich szkół

Tworzenie Sieci Europejskich Niebieskich Szkół (Network of European Blue Schools) zapoczątkowała koalicja EU4Ocean, znajdująca się pod dyrektywą Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa), a jej zadania od lat wspiera Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, które działa na rzecz budowania świadomości morskiej wśród polskiego społeczeństwa oraz zajmuje się szeroko pojętą edukacją.

Od 2021 roku koncepcja na prowadzenie projektu dla gminy Gdynia opiera się na połączeniu realizacji podstawowego programu wiedzy o morzu, eksponującego dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne w rejonie południowego Bałtyku z kultywowaniem udziału Akwarium Gdyńskiego (lokalnego partnera szkół) w tworzeniu w Europie Sieci Niebieskich Szkół.

Niebieskie Szkoły to placówki oświatowe, które do swojego programu nauczania włączają edukację morską. Może się to odbywać poprzez realizację projektów szkolnych prowadzonych przez uczniów pod okiem nauczycieli, lub przez włącznie wiedzy o morzu do różnych przedmiotów: przyrody, biologii, geografii, historii, plastyki, fotografii artystycznej, muzyki, a nawet języków. Świadomość morska jest szczególnie istotna w kontekście rozpoczętej przez ONZ Dekady Oceanów (2021–2030), której hasłem przewodnim jest „nauka, której potrzebujemy dla oceanu jakiego pragniemy” („the science we need for the ocean we want”).

źródło https://akwarium.gdynia.pl/europejska-siec-niebieskich-szkol-gdynia-2022/?fbclid=IwAR1BjuO36OMOYoknmDEIwCXm5gApXV91Mh-_XeE37DYOu8074fMHpxS1g2s

W ramach realizacji edukacji morskiej w naszej szkole zadziało się sporo.

Klasy 2a, 2b i 3d wzięły udział w zajęciach laboratoryjnych w Akwarium Gdyńskim, podziwiały mieszkańców morskich głębin i ekspozycje o tematyce morskiej.

22 marca- Światowy Dzień Wody

W ramach projektu „Niezwykły Bałtyk” uczniowie klasy 3d i 2a wybrali się do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Jak działa port?” oraz „Dlaczego morze jest słone?”
Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła interaktywna wystawa „Ludzie-statki-porty”

Konkurs plastyczny „Nasze morze” dla klas 1-3

19 maja klasy 2a i 3d wybrały się do portu jachtowego w ramach programu „Gdynia na fali”, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców naszego miasta.