||||

Tworzymy europejską sieć niebieskich szkół

Tworzenie Sieci Europejskich Niebieskich Szkół (Network of European Blue Schools) zapoczątkowała koalicja EU4Ocean, znajdująca się pod dyrektywą Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa), a jej zadania od lat wspiera Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, które działa na rzecz budowania świadomości morskiej wśród polskiego społeczeństwa oraz zajmuje się szeroko pojętą edukacją.

Od 2021 roku koncepcja na prowadzenie projektu dla gminy Gdynia opiera się na połączeniu realizacji podstawowego programu wiedzy o morzu, eksponującego dziedzictwo przyrodnicze i kulturalne w rejonie południowego Bałtyku z kultywowaniem udziału Akwarium Gdyńskiego (lokalnego partnera szkół) w tworzeniu w Europie Sieci Niebieskich Szkół.

Niebieskie Szkoły to placówki oświatowe, które do swojego programu nauczania włączają edukację morską. Może się to odbywać poprzez realizację projektów szkolnych prowadzonych przez uczniów pod okiem nauczycieli, lub przez włącznie wiedzy o morzu do różnych przedmiotów: przyrody, biologii, geografii, historii, plastyki, fotografii artystycznej, muzyki, a nawet języków. Świadomość morska jest szczególnie istotna w kontekście rozpoczętej przez ONZ Dekady Oceanów (2021–2030), której hasłem przewodnim jest „nauka, której potrzebujemy dla oceanu jakiego pragniemy” („the science we need for the ocean we want”).

źródło https://akwarium.gdynia.pl/europejska-siec-niebieskich-szkol-gdynia-2022/?fbclid=IwAR1BjuO36OMOYoknmDEIwCXm5gApXV91Mh-_XeE37DYOu8074fMHpxS1g2s

W ramach realizacji edukacji morskiej w naszej szkole zadziało się sporo.

Zajęcia laboratoryjne

Klasy 2a, 2b i 3d wzięły udział w zajęciach laboratoryjnych w Akwarium Gdyńskim, podziwiały mieszkańców morskich głębin i ekspozycje o tematyce morskiej.

Obchody Światowego Dnia Wody

Wycieczka do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku.
W ramach projektu „Niezwykły Bałtyk” uczniowie klasy 3d i 2a wybrali się do Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach „Jak działa port?” oraz „Dlaczego morze jest słone?” Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła interaktywna wystawa „Ludzie-statki-porty”

Konkurs plastyczny „Nasze morze” dla klas 1-3

Gdynia Na Fali

19 maja klasy 2a i 3d wybrały się do portu jachtowego w ramach programu „Gdynia na fali”, którego celem jest wzmocnienie więzi z morzem i regionem morskim najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Wystawa fotograficzna Nasz Bałtyk

Na parterze naszej szkoły od kilku dni można podziwiać wystawę fotograficzną „Niezwykły Bałtyk”. Autorami przepięknych zdjęć są uczniowie klas 0-3. Wszyscy zostali obdarowani drobnym upominkiem. Bardzo dziękujemy utalentowanym fotografom a pozostałych zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Szkolny konkurs wiedzy o Bałtyku

Uczniowie klas 1-3 mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o naszym morzu w „Szkolnym konkursie wiedzy o Bałtyku”. Po zapoznaniu się z prezentacją multimedialną, uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu. Uczestnicy wykazali się bardzo wysokim poziomem wiedzy: wyłoniono 4 miejsca pierwsze, 2 miejsca drugie, 2 trzecie oraz dwa wyróżnienia! Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie.

Podsumowanie projektu

31 maja klasy 2a i 3d zaskoczyły swoich kolegów i koleżanki inscenizacją o tematyce morskiej. To było podsumowanie całorocznego projektu szkolnego Niezwykły Bałtyk.